Kérdőívek
Segítse iskoláink munkáját azzal, hogy kitölti az alábbi kérdőíveinket!
Megkezdődtek a közép és emelt szintű érettségi vizsgák
Az aktuális hírekről, információkról, feladatlapokról és javítási – értékelési útmutatókról az alábbi linken talál tájékoztatást
2017/2018-as érettségi vizsgaidőszak
Nagy sikerrel zárult a XI. Szakma Sztár Fesztivál
Április 25-én véget ért a XI. Szakma Sztár Fesztivál, ahol 236 tanuló mérhette össze tudását a Szakma Kiváló Tanulója Verseny (SZKTV), az Országos Szakmai Tanulmányi Verseny (OSZTV) és a SkillsHungary nemzeti döntőben és bemutatón. A záróünnepség keretében 43 szakmában hirdették ki az első 3 helyezettet.
A versenyek célkitűzése továbbra is a gyakorlatigényes, „fizikai” szakmák társadalmi presztízsének és vonzerejének növelése a szakma tanulás népszerűsítése révén. A verseny és a fesztivál jelmondata: „a jó szakma felér egy diplomával!”. További célja a rendezvénynek az országos nyilvánosság biztosítása, valamint a szakmák, szakképzés népszerűsítése a tanulók körében. A frissen felfedezett tehetségek gondozása tudatosítja a szakképzés növekvő jelentőségét és hozzájárul a szakmai életpályák népszerűsítéséhez.
Az országos szakmai versenyeket 43 szakképesítésben hirdettük meg a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium megbízásából, a nappali tagozaton végzős szakközépiskolai és szakgimnáziumi tanulók számára. 2018-ban az elődöntőben minden eddiginél több, országosan 7032 diák vett részt, amelyeket a területi kamarák bonyolítottak le. Ezt követték a válogatóversenyek, melyen 474 fiatal versengett a döntőbe jutásért. Végül a szakmai versenyek országos döntőjébe 236-an kerültek be 108 oktatási intézményből. A fesztivál keretében zajlott az V. SkillsHungary Nemzeti Döntő és Bemutató, amelyen a EuroSkills Budapest 2018 versenyen induló magyar csapat minden tagjával találkozhattak a látogatók.
A Váci Szakképzési Centrum három diákja is eredményesen szerepelt!
– Rabi Miklós (Ipari gépész) Váci SZC Madách Imre Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma
– Mravik Dominik (Ács) Váci SZC Király Endre Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája
– Koczkár Etele (Kőműves és hidegburkoló) Váci SZC Király Endre Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája
A Váci Szakképzési Centrum Király Endre Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája jelöltje nyert: Maglódi Ádám az új diákpolgármester
A tizennyolcadik alkalommal megrendezett – a Föld Napjához kapcsolódó – diákpolgármester választáson Maglódi Ádám nyerte el a kitüntető címet és az ezzel járó feladatot.
Az idén is három jelölt mérettette meg magát: Bahil Botond (Boronkay-iskola), Homonnai Csenger (Madách-gimnázium) és Maglódi Ádám (Király Endre-iskola) szállt ringbe.
A nap programja a jelöltek kampányműsoraival kezdődött, majd kommunikációs és környezetvédelmi versennyel folytatódott, utóbbiakon a jelöltet állító iskolák mellett más intézmények is indítottak csapatokat.
A kommunikációs verseny vándorkupáját a Boronkay iskola csapata érdemelte ki, a második helyen a Madách gimnázium, a harmadikon a Király Endre szakképző iskola csapata végzett.
A délutáni díjkiosztón Mokánszky Zoltán alpolgármester is köszöntötte a jelenlévőket, köszönetet mondva a szervezőknek és a résztvevő iskoláknak, a diákoknak és a felkészítő tanároknak egyaránt.
– Ez az esemény három az egyben jellegű program, hiszen a diákpolgármester-jelöltek kampányműsora mellett a kommunikációs és a környezetvédelmi verseny ugyanolyan fontos. Nagyszerű volt látni az aktivitást. Ez alapján azt mondhatjuk, hogy a rendezvényt a demokrácia ünnepeként élhettük meg, bízunk benne, hogy a mostani fiatalok felnőttként ugyancsak fontosnak tartják majd a szabad választásokon való részvételt, azaz tudatos állampolgárok lesznek – fogalmazott a városvezető.
Bíró György főszervező kiemelte, hogy az idén különösen aktívak voltak az iskolák, a diákpolgármester-jelöltek pedig tanúbizonyságát adták, hogy bár riválisokként vágtak neki a napnak, de készek az összefogásra, ami előrevetíti, hogy az elkövetkező egy évben jelentős eredményeket érhetnek el.
A program végén Maglódi Ádám közkívánatra ismét előadta rap stílusú kampányszámát, ami ismét magával ragadta a hallgatóságot.
forrás: www.vac.hu
Boronkays diákok kiemelkedő kémia eredményei
Szegeden rendezték meg 2018. április 13-15. között az Irinyi János Országos Középiskolai Kémiaverseny Döntőjét.
Az iskolai fordulón közel 30 tanuló indult, közülük heten jutottak tovább a megyei fordulóra. Itt elért eredményükkel négyen szereztek jogot az országos döntőn való megmérettetésre. Nagy örömünkre és büszkeségünkre mind kiemelkedően szerepeltek saját dicsőségükre, öregbítve iskolánk hírnevét is.
Kucsera Boglárka 9K (vegyészet): 1. helyezett
felkészítő tanár: Fábiánné Kőszegi Erzsébet
Bátyi Domonkos 9K (vegyészet): 3. helyezett
felkészítő tanár: Fábiánné Kőszegi Erzsébet
Gubó Dorka 10K (környezetvédelem): 3. helyezett
felkészítő tanár: Kutasi Zsuzsanna, Berek László
Kas Lívia 10N (gimnázium): 8-9. helyezett
felkészítő tanár: Berek László, Fábiánné Kőszegi Erzsébet
Jó hangulatú, színvonalas verseny volt, tudásban és élményekben egyaránt gyarapodtak a résztvevők. Gratulálunk diáknak és felkészítő tanárnak!
ÁSZÉV – 2018
A héten megrendezték az ÁSZÉV (Ágazati és ágazaton kívüli Szakmai Érettségi vizsgatárgyak Versenye) döntőjét. A Váci SZC Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziumából mind a négy szakterületéről volt bejutó, hatan képviselték az iskolát a döntőn, közülük ketten dobogóra is állhattak.
Az elért eredmények:
Villamosipar és elektronika ismeretek:
– Garad Ágoston Attila 12.F – 2. hely
– Gábor János 12.F – 4. hely
Gépészet ismeretek:
– Klein Ádám Gyula 12.B – 3. hely
– Kajtor Iván 12.B – 12. hely
Környezetvédelem – vízgazdálkodás ismeretek:
– Frey Sára 12.G – 9. hely
Informatika ismeretek:
– Kőhegyi Márton 12.P – 16. hely
Gratulálunk az elért eredményekhez!
Iskolánk csapata 2018. március 27-én, Gödöllőn a Gödöllői Katasztrófavédelmi Kirendeltség által szervezett területi katasztrófavédelmi versenyen vett részt…és nemcsak részt vett, hanem meg is nyerte a versenyt!!! Gratulálunk!
A csapat tagjai:
Jónás László, Farkas Roland, Tromposch Noémi és Péli Fanni, tanáruk Kissné Nyíry Lilla.
További sok sikert kívánunk!
Váci SZC Petőfi Sándor Gimnáziuma, Gépészeti Szakgimnáziuma és Kollégiuma
Iskolánk, mint Kiemelt Pénziránytű iskola a sikeres 2017-es projekt után ismét csatlakozott a nemzetközi Pénz7 kezdeményezéshez, melynek célja, hogy a fiatalok pénzügyi ismereteit, pénzügyi kultúráját fejlessze.
A 2018-as Pénz7-re országosan március 5-9. között került sor több, de iskolánkban a programok már korábban elkezdődtek és a zárás is csak később lesz.
Az alábbiakban összefoglaljuk a 2018-as Pénz7 legfontosabb eseményeit és mutatunk néhány olyan képet is, amelyek alapján remélhetőleg kiderül, hogy a pénzügy és a jó hangulat egyáltalán nem összeférhetetlen fogalmak. 😉
A Pénz7-es plakátok elkészítésében nagy szerepet játszott Zsemberovszky Veronika tanárnő és a 11. A osztály diákjai.
Programok az egész iskola számára – csapatverseny és vetélkedő
Iskolánk diákjai 3 fős csapatokba szerveződve igyekeztek megbirkózni egy komoly és kevésbé komoly kérdéseket egyaránt tartalmazó feladatlappal, melynek kitöltésére több, mint egy hét állt a rendelkezésükre.
A feladatlapot legjobban kitöltő 8 csapat részvételével rendeztük meg 2018. március 14-én a csapatverseny döntőjét. A játékos feladatokkal tarkított döntőben végül a 11. D osztály „Két Dani meg egy kicsi” csapata (Hodor Dániel, Varga Dániel és Kiss Bence) bizonyult a legjobbnak, mögöttük a 10. A és a 11. F „Knaboj” (Frey Konstantin, Cornet Vencel és Szekrényes Bálint) és a 10. E „Bukta Bt.” csapata (Djácsuk Mirkó, Kovács Koppány és Hadrik Máté) végzett.
Gratulálunk a csapatoknak!
1.Váci SZC Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma
Nagy Máté, Garai Péter, Bahil Bence, tanáruk: Ács Krisztina
2. Váci SZC I. Géza Király Közgazdasági Szakgimnáziuma
Atkári Viktória, Farkas Ábel, Sintár Bálint, tanáruk: Papp Tibor
3. Váci SZC Bocskai István Kollégiuma
Biszák Aletta, Sági Fanni, Szelcsik Anna, tanáruk: Kristóf Annamária
4. Aszódi Evangélikus Petőfi Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium
Braun Bálint, Kapitz Dominik, Ruzsinszki Márk, tanáruk: Homoki Gábor
5. Váci SZC Selye János Egészségügyi és Szociális Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája
Czáder Tifani, Fodor Kende, Marosi János tanáruk: Lieszkovszkiné Pápai Renáta
6. Csengey Gusztáv Általános Iskola – Aszód
Bertók Brigitta; Ferencz Ramóna és Kiss Gergő, tanáruk: Ácsné Tóth Beáta
A döntős csapatok tagjai, kiegészülve a más programokon ügyes diákokkal, egy exkluzív jutalomúton vehetnek részt, melynek célpontja nem más, mint a Budapesti Értéktőzsde!
Váci SZC Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma versenyeredmények
- 2 diák az Országos CNC verseny döntőjébe jutott (NCT akadémia szervezi)
Felkészítők: Megyeri Balázs és Berman Gábor - SOLIDWORKS tervező verseny döntőjébe – 4 diák került be (7 fős a döntő)
Váci SZC Király Endre Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája versenyeredmény
SZKTV (Szakma Kiváló Tanulója Verseny) középdöntőjéből az országos döntőbe jutott 2 diák:
- Mravik Dominik – ács
- Koczkár Etele – kőműves és hidegburkoló
Gratulálunk!
Fogalmazásíró pályázat
Elindult a szavazás a Váci Szakképzési Centrum facebook oldalán!
(Link:https://www.facebook.com/pg/V%C3%A1ci-Szakk%C3%A9pz%C3%A9si-Centrum-951042795042113/photos/?tab=album&album_id=1371437353002653)
2018. március 25-én éjfélig várjuk a voksokat 🙂
A Diákok sorszáma az alábbi linken tekinthető meg:
Sorszámok
Ideiglenes felvételi rangsorok:
Váci SZC Király Endre Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája |
SZAKGIMNÁZIUMI KÉPZÉSEK
SZAKKÖZÉPISKOLAI KÉPZÉSEK |
|
Váci SZC Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma |
|
|
Váci SZC Madách Imre Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma |
||
Váci SZC Petőfi Sándor Gimnáziuma, Gépészeti Szakgimnáziuma és Kollégiuma |
||
Váci SZC Petzelt József Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája |
||
Váci SZC Selye János Egészségügyi és Szociális Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája |
|
|
Váci SZC I. Géza Király Közgazdasági Szakgimnáziuma |
|
Kedves Diákok!
A meghirdetett fogalmazásíró pályázatunk beérkezési határideje a tegnapi nappal lezárult.
106 pályamű érkezett be, amelyeket jövő héten szerdán reggel 8:00-kor teszünk közzé a Facebook oldalunkon, ekkor veszi kezdetét a szavazás.
A beérkezett fogalmazások nagy számára való tekintettel úgy döntöttünk, hogy a közönségszavazás mellett felállítunk egy szakmai zsűrit is,
hogy további díjakkal jutalmazhassuk a legkiemelkedőbb munkákat.
Váci Szakképzési Centrum
Országos Gasztronómiai Verseny
2018. február 24-én Tatán megrendezésre került Országos Gasztronómiai Versenyen, a Farsang Kupán az alábbi eredményeket érték el a VSZC Petzelt József Szakgimnáziumának és Szakközépiskolájának diákjai:
Kun Márk cukrász EZÜST érem, felkészítő tanára: Némedi Andrea
Menyhért Gergő szakács BRONZ érem, felkészítő tanárai: Takács Zoltán és az OXYGÉN Étterem vezetője Kovács Ákos
Polyák Ádám szakács EZÜST érem, felkészítő tanára: Takács Zoltán
Gratulálunk! 🙂
Középszintű írásbeli érettségi vizsgák
A 2017. évi érettségi írásbeli vizsgák középszintű feladatlapjai és javítási-értékelési útmutatói:
Vizsgatárgy | Feladatlap | Javítási-értékelési útmutató |
magyar nyelv és irodalom | k_magyir_17maj_fl.pdf | k_magyir_17maj_ut.pdf |
matematika | k_mat_17maj_fl.pdf | k_mat_17maj_ut.pdf |
történelem | k_tort_17maj_fl.pdf | k_tort_17maj_ut.pdf |
angol nyelv | k_angol_17maj_fl.pdf | k_angol_17maj_ut.pdf |
német nyelv | k_nemet_17maj_fl.pdf | k_nemet_17maj_ut.pdf |
földrajz | k_fldr_17maj_fl.pdf | k_fldr_17maj_ut.pdf |
biológia | k_bio_17maj_fl.pdf | k_bio_17maj_ut.pdf |
A 2016. évi érettségi írásbeli vizsgák középszintű feladatlapjai és javítási-értékelési útmutatói:
Vizsgatárgy | Feladatlap | Javítási-értékelési útmutató |
magyar nyelv és irodalom | k_magyir_16maj_fl.pdf | k_magyir_16maj_ut.pdf |
matematika | k_mat_16maj_fl.pdf | k_mat_16maj_ut.pdf |
történelem | k_tort_16maj_fl.pdf | k_tort_16maj_ut.pdf |
angol nyelv | k_angol_16maj_fl.pdf | k_angol_16maj_ut.pdf |
német nyelv | k_nemet_16maj_fl.pdf | k_nemet_16maj_ut.pdf |
földrajz | k_fldr_16maj_fl.pdf | k_fldr_16maj_ut.pdf |
biológia | k_bio_16maj_fl.pdf | k_bio_16maj_ut.pdf |
A 2015. évi érettségi írásbeli vizsgák középszintű feladatlapjai és javítási-értékelési útmutatói:
Vizsgatárgy | Feladatlap | Javítási-értékelési útmutató |
magyar nyelv és irodalom | k_magyir_15maj_fl.pdf | k_magyir_15maj_ut.pdf |
matematika | k_mat_15maj_fl.pdf | k_mat_15maj_ut.pdf |
történelem | k_tort_15maj_fl.pdf | k_tort_15maj_ut.pdf |
angol nyelv | k_angol_15maj_fl.pdf | k_angol_15maj_ut.pdf |
német nyelv | k_nemet_15maj_fl.pdf | k_nemet_15maj_ut.pdf |
földrajz | k_fldr_15maj_fl.pdf | k_fldr_15maj_ut.pdf |
biológia | k_bio_15maj_fl.pdf | k_bio_15maj_ut.pdf |
A pályaalkalmassági elbeszélgetés időpontja a VSZC Király Endre Szakgimnáziuma és Szakközépiskolájában:
2018. február 28. 12 órától
Sajnos pontos névsort még mi sem kaptunk a hozzánk jelentkező tanulókról, ezért a vezetéknév kezdőbetűje alapján osztjuk két időpontra a tanulókat:
1. időpont: 12 órára jönnek azok, akiknek a vezetékneve A-L betűvel kezdődik,
2. időpont: 14 órára jönnek azok, akiknek a vezetékneve M- Zs betűvel kezdődik.
A pontos terembeosztás aznap az iskola portáján lesz kifüggesztve.
Minden tanulót, aki valamelyik képzésünkre jelentkezett (függetlenül, hogy hányadik helyen jelölte meg iskolánkat), várjuk a pályaalkalmassági elbeszélgetésre. A SZAKGIMNÁZIUMBA ÉS A SZAKKÖZÉPISKOLÁBA JELENTKEZETT TANULÓKAT EGYARÁNT VÁRJUK AZ ELBESZÉLGETÉSRE!
(Ha kérdésük van ezzel kapcsolatban, kérem hívják a 06/31 781 4689-es telefonszámot vagy írjanak üzenetet az iskola facebook oldalára.)
A tanulók hozzák magukkal a következő dolgokat:
- ellenőrzőt, (ahol E-napló van, és nem használnak ellenőrző könyvet, ott kérjük az E-napló ellenőrző könyv részének kinyomtatott változatát elhozni)
- matematika füzetet,
- irodalom füzetet,
- íróeszközt (toll, ceruza)
bővebb információ: http://www.kiralyendre.hu/
Angol és német nyelvi szóbeli felvételi meghallgatások beosztása a VSZC I. Géza Király Közgazdasági Szakgimnáziumában
A szóbeli meghallgatásra behívott jelentkezők megtekinthetők : 2018.02.26-2018.02.27.; 2018.02.28-2018.03.06.
bővebb információ: www.igk.hu
Szóbeli meghallgatás időbeosztása a VSZC Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziumában
Szóbeli meghallgatás időbeosztása angol és német nyelvből valamint sportolók részére 2018. március 2-án.
Szóbeli meghallgatás időbeosztása angol nyelvből
Helyszín: Boronkay Gy. Iskola Vác, Námeth L. u 4-6. 1. emelet F szárny
Szóbeli meghallgatás időbeosztása német nyelvből
Helyszín: Bocskai Kollégium, Vác, Brusznyai Á. u 1 A épület
Szóbeli meghallgatás időbeosztása sportolók részére
2120 informatika (sportolók) kódra jelentkezők
Helyszín: Bocskai Kollégium, Vác, Brusznyai Á. u 1 B épület
Pótidőpont: 2018. március 8. 14:00
Helyszín: Iskolaépület, Vác, Németh László u. 4-6.
Szóbeli elbeszélgetés lesz a VSZC Petőfi Sándor Gimnáziuma Gépészeti Szakgimnáziuma és Kollégiumában
2018. február 24. (szombat) 8.00 órától
(Kérjük, hogy 2018. február 23-án 16.00 óráig jelezd számunkra, ha nem tudsz részt venni a szóbelin.)
Amennyiben a jelzett időpontban nem tudsz megjelenni, mert más intézményben is felvételizel, a szóbeli elbeszélgetésre a következő időpontot jelöljük meg:
2018. március 1. (csütörtök) 13.00 óra.
A szóbeli elbeszélgetés során a
- gimnáziumi képzés magyar – francia kéttanítási nyelvű tagozatára jelentkezők esetében kommunikációkészséget mérünk magyar nyelven
- gimnáziumi képzés emelt angol – német tagozatára jelentkezők esetében kommunikációkészséget mérünk angol nyelven (német nyelven azok esetében, akiknek általános iskolában német volt a tanult idegen nyelv)
- szakgimnázium esetében a szakmai érdeklődést, szóbeli kifejezőkészséget értékeljük.
Szóbeli elbeszélgetés témakörei
Tudj kérdésre válaszolva társalogni, az alábbi témákban: saját adatok; a család; az otthon; az iskola; sport; az időjárás; utazásjövőbeli tervek; szórakozás, szabadidő; házimunka; napi rutin; vásárlás.
Az ellenőrző könyved feltétlenül hozd magaddal.
Pályaalkalmassági felvételi elbeszélgetés a Petzeltben!
Minden iskolánkba jelentkező diák számára pályaalkalmassági felvételi elbeszélgetést tartunk.
A vizsgára 2018. február 22-án, csütörtökön 9 órai kezdettel kerül sor.A gyermekeket tagozatra és szakmákra történő jelentkezés szerint osztjuk be.
Szakma |
Időpont |
Terem |
Orvosi alkalmassági vizsgálat beosztás |
Szakgimnázium | 9 óra -11 óra között | 11. terem | 9 -10 óráig |
Cukrász | 11 óra -12 óra között | 9. terem / 10. terem | 10:30-11:30 ig |
Eladó | 12 óra-13 óra | 11. terem | 12:30-13:30 ig |
Szakács | 13 óra-14 óra között | 9. terem / 10. terem | 13:30-14:30 ig |
Számítógép szerelő | 13:30- 14:30 óra között | 11. terem | 14:30-15:30 ig |
A felvételi elbeszélgetés pontos időbeosztása a honlapunkon lesz elérhető, várhatóan február 19-től.
Kérjük, kísérjék figyelemmel a frissítéseket!
Akadályoztatás esetén az alábbi info@petzeltj.hu címre kérünk visszajelzést.
Kérjük a jelentkezőket, hogy a megadott időpont előtt 10 perccel jelenjenek meg a tanterem előtt.
Kérjük, hogy a tanulók hozzanak magukkal:
- érvényes, fényképes igazolványt, lakcímkártyát,
- ellenőrzőt (vagy e-napló kivonatot)
- 2 tetszőlegesen választott 8. osztályos füzetet.
- orvosi papírjaikat
- szakértői határozataikat
Megjelenés: alkalomhoz illően.
Kérjük a megadott időpontok pontos betartását!
További információ:http://www.petzeltj.hu/
Szóbeli elbeszélgetés a VSZC Petőfi Sándor Gimnáziuma Gépészeti Szakgimnáziuma és Kollégiumában
Időpont: 2018. február 24. (szombat) 8.00 órától
(Kérjük, hogy 2018. február 23-án 16.00 óráig jelezd számunkra, ha nem tudsz részt venni a szóbelin.)
Amennyiben a jelzett időpontban nem tudsz megjelenni, mert más intézményben is felvételizel, a szóbeli elbeszélgetésre a következő időpontot jelöljük meg:
2018. március 1. (csütörtök) 13.00 óra
A szóbeli elbeszélgetés során a
- gimnáziumi képzés magyar – francia kéttanítási nyelvű tagozatára jelentkezők esetében kommunikációkészséget mérünk magyar nyelven
- gimnáziumi képzés emelt angol – német tagozatára jelentkezők esetében kommunikációkészséget mérünk angol nyelven (német nyelven azok esetében, akiknek általános iskolában német volt a tanult idegen nyelv)
- szakgimnázium esetében a szakmai érdeklődést, szóbeli kifejezőkészséget értékeljük.
Szóbeli elbeszélgetés témakörei
Tudj kérdésre válaszolva társalogni, az alábbi témákban: saját adatok; a család; az otthon; az iskola; sport; az időjárás; utazásjövőbeli tervek; szórakozás, szabadidő; házimunka; napi rutin; vásárlás.
Az ellenőrző könyved feltétlenül hozd magaddal.
A Váci SZC Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma fiú futsal csapata az országos 3. helyen végzett
A Pécsen 2018. február 10-én megrendezett Futsal Diákolimpia Országos Döntőjén a Boronkay csapata öt győzelem és két döntetlen eredménnyel 24:9-es gólaránnyal a 3. helyen zárt.
Eredmények időrendi sorrendben:
Csoportmérkőzések:
Boronkay – Eger, Szilágyi 1:1 (itt megnyertük a büntetőpárbajt, bár utólag kiderült, nem volt tétje, végül az egriek a 18. helyen zártak)
Boronkay – Nyíregyháza, Széchenyi 4:1 (a nyíregyháziak 6. helyen zártak)
Boronkay – Székesfehérvár, Széchenyi 1:0 (játéktudásuk alapján akár dobogón is végezhettek volna, végül a 9. helyen zártak)
Boronkay – Békéscsaba, Zwak 6:1 (a békéscsabaiak végül 14.-ek lettek)
A csapat tagjai voltak:
Balázs Máté
Berényi Márk
Brucker Lajos Bálint
Földi Máté
Hámor Zsombor
Klinger Olivér
Lédermayer András
Lugosi András
Skulka Botond
Szentesi Bence
Tóth Bálint István
forrás http://boronkay.vac.hu/cikk/a-fiu-futsal-csapatunk-az-orszagos-3-helyen-vegzett
Szintén Boronkay:
Fiú kézilabda, országos döntő (Debrecen, 2018. január 25-től 28-ig)
Itt 4. helyezést értek el a Boronkays diákok!
Az idei sorsolásunk sem ígérkezett könnyebbnek mint a tavalyi, („A” csoport: Balatonfüred, Balmazújváros, Szeged, Vác — „B” csoport: Balatonboglár, Békés, Nyíregyháza, Veszprém), de bizakodóan vártuk a döntő első napját és nem is kellet csalódnunk, mert remek meccseken biztosítottuk a csoport 2. helyét és ezzel bejutottunk a legjobb négy csapat közé.
A második napon a toronymagasan esélyes két csapat várt ránk, ahol hemzsegtek a junior és ifi válogatott játékosok, akikkek sajnos nem tudtuk felvenni a versenyt és így „csak” a harmadik helyért játszhattunk, amit a torna kezdetén titkon reméltünk. Sajnos a kisdöntőre teljesen elfáradtunk az előző két napi heroikus küzdelmekben, és bár sokáig tartottuk magunkat, nem tudtuk megnyerni a hőn áhított bronzérmet, de nem kell azért szégyenkeznünk, hiszen ezzel a 4. hellyel így is bravúros eredményt értünk el.
Eredemények voltak:
Vác-Szeged 22-21
Vác-Békés 27-18
A második napon:
Balatonfüred-Vác 29-12
Elődöntő:
Balatonboglár-Vác 36-22
A helyosztón, a harmadik helyért:
Veszprém-Vác 27-22
A végső sorrend:
1. Balatonfüred (Lóczy),
2. Balatonboglár (Mathiász),
3. Veszprém (Vetési),
4. Vác (Boronkay),
5. Békés (Szegedi Kis),
6. Nyíregyháza (Arany),
7. Szeged (Eötvös),
8. Balmazújváros (Veres P.).
Lány kosárlabdások megyei válogatója
Eközben a VSZC Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziumában négy csapat részvételével 2018. február 2-án rendezték meg a diákolimpiai lány kosárlabdások megyei válogatóját.
Módosultak a szakképzési kerettantervek
2018. szeptember 1-jétől lépnek hatályba az új szakképzési kerettantervek, melyek a 2018. szeptemberében kezdő 9. évfolyamra, ill. a jelenlegi 9. és 10. évfolyamos diákokra fog vonatkozni.
Turisztikai szervező, értékesítő
forrás: www.igk.hu
A Váci Szakképzési Centrum is részt vett az idei Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon
A Váci Szakképzési Centrum pályaorientációs tevékenységének egyik célja, hogy nem csak az általános iskolából érkező fiatalokat célozza meg képzési kínálatával, hanem az érettségi előtt álló, vagy esetleg már szakmával, diplomával rendelkező fiatal felnőtteket is. Az utóbbi célcsoport eléréséhez kiváló alkalom volt a 2018. január 18-20. között Budapesten a Hungexpo területén megrendezett Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállítás.
A rendezvényen hét tagintézményünk vett részt, minden nap más-más iskola. A beosztást úgy terveztük, hogy képzéseink teljes spektruma lefedett legyen minden nap. Az iskolákat a rendezvény teljes időszaka alatt a Centrum megbízottja segítette, koordinálta.
A kiállításra már a 2018. szeptemberében, felnőttoktatásban indítani kívánt képzések listájával mentünk, kiadványaink elsősorban ezt a célt szolgálták.
A rendezvény előkészületei gördülékenyen mentek, a kiállítás szervezői mindenben segítségünkre voltak. A rendezvény előtti napon elfoglaltuk a kérésünknek megfelelően berendezett standunkat, csütörtökre már felkészülten vártuk az érdeklődőket.
A tagintézmények visszajelzése és a személyes tapasztalatok alapján sikeresnek ítéljük meg kitelepülésünket. Vác és a Centrumhoz tartozó térség jó adottságokkal rendelkezik a beiskolázáshoz, így számunkra mindenképpen hasznos, hogy közvetlenül, nagy létszámban tudjuk megszólítani az érdeklődőket.
Magyarország a digitális oktatás élvonalában
1985 óta rendezik meg minden évben Londonban a British Educational Training and Technology Show-t, vagy rövidített nevén a BETT Show-t. Azóta minden évben itt gyűlik össze azon országok, feltörekvő- és nagyvállalatok színe-java, amelyek valamilyen módon az oktatás digitalizációjában, modern korhoz igazításában részt vállalnak. És most Magyarország is megmutatta magát.
A BETT története során elsőként, mintegy 310 négyzetméteren Magyarország saját standja. Az ízlésesen és ötletesen megtervezett standot Deutsch Tamás, a Digitális Jólét Programért felelős miniszterelnöki biztos nyitotta meg ünnepélyesen, aki szerint a részvétel alapvetően három célt szolgál:
- A Magyarországon már kialakult jó gyakorlatok bemutatása Európa és a világ érdeklődői számára.
- A külföldön kialakult jó gyakorlatok, tapasztalatok megismerése, Magyarországra hozása.
- 25 kiemelkedő magyar vállalkozásnak arra, hogy élőben mutathassa meg magát a külföldi érdeklődőknek, ebből pedig tényleges üzletek szülessenek, ami pedig végső soron mind a vállalkozásoknak, mind a magyar gazdaságnak hasznot hoz.
- Az pedig már tényleg csak bónusz, hogy a 25 magyar kiállítón és az újságírókon kívül 50 tanár is kiutazhatott, hogy első kézből szerezzen tapasztalatokat a digitális oktatás jelenlegi csúcsáról.
Deutsch Tamás beszédéből érdemes kiragadni még egy érdekes részletet. A miniszterelnöki biztos elmondta, hogy az Európai Unió a múlt héten tette közzé az oktatás digitalizációjával kapcsolatos ajánlásait (ezek tehát nem követelmények, pusztán iránymutatásról van szó). Ezek tulajdonképpen olyanok, mintha egyszerűen lemásolták volna a Magyarországon erre két évvel ezelőtt létrehozott tervet. Büszkének kell lennünk arra, hogy mi már ennyivel korábban kijelöltük a (láthatóan) helyes irányt – mondta Deutsch Tamás.
Lehetőségek felnőtteknek és gyerekeknek
A magyar standon megjelenő vállalkozások és termékek sokszínűségét jellemzi, hogy néhány méterrel odébb már egy teljes e-learning, vagyis elektronikus tanulási platformmal ismerkedhettünk meg. A Nexus Learning egy teljes platform, aminek a beépített szerkesztőjével egyszerűen lehet akár komplex és látványos tananyagokat összerakni, azokat publikálni, kitenni a Nexus saját piacterére, arra behívni a tanulókat.
További részletek:
ALAPÍTVÁNYI BÁL a VSZC Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziumában
A résztvevők a támogatói jegyek megvásárlásával az iskola alapítványát is segítik mindamellett, hogy jól érzik magukat egy kulturált, zenés-táncos rendezvényen
– Helyszín: Boronkay tornaterme,
– Élő zene (Avanti zenekar),
– Tombola,
– Büfé (étel-ital),
– Vacsorával egybekötött támogatói jegy: 3000 Ft/fő,
– Igény és névsor mellékelése esetén meg tudjuk oldani, hogy egy adott társaság egy asztalhoz ülhessen.
Elérhetőségeink:
boronkay@boronkay.hu
06(27)317-077
2600 Vác, Németh László u. 4–6.
Kiemelt Pénziránytű hét Aszódon
Pénzügyi vetélkedő a Váci Szakképzési Centrum és a régió iskolái számára
A verseny szervezője:
VSZC Petőfi Sándor Gimnázium, Gépészeti Szakgimnázium és Kollégium, a verseny támogatója a Pénziránytű Alapítvány.
A verseny célja:
A verseny a pénzügyek olyan témáira koncentrál, amelyekre a mindennapok világában is szükségünk lehet – akár már most is, de a jövőben mindenképpen.
A vetélkedő lehetőséget nyújt arra, hogy az online tesztek világából kilépve egy vetélkedőn mérhessék össze a tudásukat a régió diákjai.
A verseny fődíja egy-egy „Survivor” pendrive! Az acélcsavaros Survivor pendrive-ok fagyállók, hőállók, nyomásállók, vízállók.
A vetélkedőben 3 fős csapatok vehetnek részt, a kiválasztás módját az egyes iskolákra bízzuk.
A vetélkedő tematikája:
A személyes pénzügyek („personal finance”), azaz a hétköznapok során felmerülő pénzügyi jellegű ügyek összessége:
- bankok, azok alapvető funkciói (bankszámlavezetés, bankkártyák, valuta-deviza, hitelek, megtakarítások)
- megtakarítások és befektetések
- bankbetétek
- értékpapírok (kötvények, részvények, befeketetési alapok)
- értékpapír-piacok, a tőzsde
- A világ és hazánk tőkepiacának jellemzői (a legfontosabb tőzsdék, vállalatok, a Budapesti Értéktőzsde és az ott szereplő vállalatok)
- A befektetések világa a médiában és a filmiparban
A vetélkedő helyszíne és időpontja:
- VSZC Petőfi Sándor Gimnázium, Gépészeti Szakgimnázium és Kollégium, 2170, Aszód, Hatvani út 3.
2017. március 27. 10 óra (tervezett időpont)
További információk:
- Kárpáti István,
Email: karpatiii@gmail.com
Tel.: 06 70 222 4240
Február 15-ig lehet jelentkezni a szeptemberben induló felsőoktatási képzésekre
December 22-én indul a 2018. évi általános felsőoktatási felvételi eljárás, ettől a naptól kezdve lehet jelentkezni a jövő szeptemberben induló alap- és mesterképzésekre, valamint felsőoktatási szakképzésekre. A felvételizők legfeljebb hat helyet (hármat díjmentesen) jelölhetnek meg az E-felvételiben a 2018. február 15-i jelentkezési határidőig.
A jelentkezők a felsőoktatási felvételi eljárás menetéről és a meghirdetett képzésekről az eljárás hivatalos honlapján, a felvi.hu oldalon közzétett Felsőoktatási felvételi tájékoztatóban (Tájékoztató) találnak részletes információkat. A Tájékoztató tartalmazza a képzések meghirdetéseit, az aktuális szabályokat, a pontszámítási módszereket és az érvényes jelentkezéshez szükséges minden további tudnivalót. A Tájékoztató várhatóan január végéig frissül a megjelenése utáni változásokat felsoroló hivatalos kiegészítéssel. A jelentkezés benyújtása előtt tehát szükséges a kiegészítés során módosított információkat is átnézni, hiszen ezek hatással lehetnek a korábban kialakított felvételi stratégiára.
A jelentkezők kizárólag a felvi.hu honlapról elérhető E-felvételi rendszerén keresztül nyújthatják be jelentkezésüket; a felsőoktatásba történő jelentkezés online felülete a jelentkezési határidőig folyamatosan elérhető. A végleges jelentkezéseket legkésőbb 2018. február 15-én éjfélig lehet rögzíteni, a hitelesítés határideje 2017. február 20.; legegyszerűbb módja az Ügyfélkapuval történő hitelesítés.
További részletek: www.oktatas.hu
Jelentkezz versenyzőnek és legyél TE a szakmád Európa-bajnoka!
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és az adott versenyszám szakmai támogatója együtt várja azoknak a fiatal szakembereknek, szakközépiskolásoknak, végzős szakiskolai tanulóknak, technikusoknak, főiskolai és egyetemi hallgatóknak a jelentkezését, akik szívesen megmérettetnék tudásukat szakmájukban az ifjú szakemberek Európa-bajnokságán, a EuroSkills Budapest 2018 versenyen.
Az alábbi versenyszámokban várjuk a jelentkezőket:
- villanyszerelő
- kőműves
- szépségápoló
- szakács
- szárazépítő
- víz-, gáz-, és fűtésszerelő
- kirakatrendező
- kőfaragó
- grafikus
- ruhaipari technikus
- kertépítő
- bádogos
- mezőgazdasági gépszerelő
Olyan fiatalok jelentkezését várjuk, akik 1993. január 1. után születtek, de a jelentkezéskor 18. életévüket már betöltötték és vállalják:
- a több fordulós válogatóversenyeken való részvételt,
- a szakmai támogatók és a szakértők közreműködésével vezetett több hónapon át tartó felkészítést az általuk biztosított képzőhelyeken.
Jelentkezni 2018. január 31-ig online lehet a SkillsHungary program weboldalán keresztül.
További részletek a csatolt felhívásban találhatóak: EuroSkills Budapest – versenyfelhívás
Jótékonysági bál Aszódon
Központi írásbeli vizsga
Iskola neve |
Dátum |
Váci SZC Király Endre Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája | 2018. január 20. 10 óra* |
Váci SZC Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma | 2018. január 20. 10 óra* |
Váci SZC Madách Imre Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma | 2018. január 20. 10 óra* |
Váci SZC Petőfi Sándor Gimnáziuma, Gépészeti Szakgimnáziuma és Kollégiuma | 2018. január 20. 10 óra* |
Váci SZC Petzelt József Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája | 2018. január 20. 10 óra* |
Váci SZC Selye János Egészségügyi és Szociális Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája | 2018. január 20. 10 óra * |
Váci SZC I. Géza Király Közgazdasági Szakgimnáziuma | 2018. január 20. 10 óra* |
*a linkre kattintva bővebb információhoz juthat
Felvételi feladatsorok a 9. évfolyamra – 2017.
Feladatsor | Javítási-értékelési útmutató |
Magyar nyelv | Magyar nyelv |
Matematika | Matematika |
Felvételi feladatsorok a 9. évfolyamra – 2016.
Feladatsor | Javítási-értékelési útmutató |
Magyar nyelv | Magyar nyelv |
Matematika | Matematika |
Felvételi feladatsorok a 9. évfolyamra – 2015.
Feladatsor | Javítási-értékelési útmutató |
Magyar nyelv | Magyar nyelv |
Matematika | Matematika |
2018. január 18-20. között vár minden érdeklődőt a 18. Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállítás a Hungexpo “G” csarnokában!
Az Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállítás azzal a céllal jött létre, hogy választ adjon a felsőoktatással kapcsolatos kérdésekre. Feladata összekapcsolni az egyes szereplőket: a hazai – és külföldi felsőoktatási intézményeket, tankönyvkiadókat, nyelviskolákat, szakképző intézményeket az érdeklődőkkel: a diákokkal, oktatókkal és szülőkkel.
A több napos seregszemlén mintegy 150 kiállító és több, mint 43.000 látogató vesz részt évről évre. Közel 50 felsőoktatási intézmény jelenlegi hallgatói-, oktatói adják át a legfontosabb információkat a képzésről, a szokásokról, kollégiumi elhelyezésről, és akár a tanulmányokat követő jövőképről is.
A szakma iránt érdeklődőknek is biztos támpontot kínál a rendezvény, akár személyre szabott, akár külföldi- és egyéb nyelvtanulási lehetőségekkel.
A továbbtanulni szándékozók mellett a pedagógusok, intézményvezetők és egyéb szakmai kiállítók számára is fontos, egyedülálló lehetőséget nyújt a rendezvény, hiszen mind egy színtéren értesülhetnek a szakmai újításokról, módszerekről. Különböző előadások keretein belül tájékozódhatnak a magyar felsőoktatás jövőjéről, valamint a kiállítók képviselőivel beszélgetve alkalmuk nyílhat elképzeléseiket közös útra terelni.
A belépés minden látogató számára INGYENES!
Keresztfélévben induló képzéseink:
Centrumos Futsal Bajnokság városi fordulója
A Váci Szakképzési Centrum Futsal Bajnokságot szervezett december 20-án.
Első helyezést a Váci SzC Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma ért el, s ezzel nem csak a továbbjutást vívta ki a megyei döntőre, de még 100 eFt sportszervásárlási utalványt is nyert.
Eredmények, időrendi sorrendben:
Boronkay – Vác, Bocskai 9:0
Boronkay – Vác, Király 6:1
Boronkay – Aszód, Petőfi 23:2
Váci Szakképzési Centrum Király Endre Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája
Váci Szakképzési Centrum Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma
Váci Szakképzési Centrum Petőfi Sándor Gimnáziuma, Gépészeti Szakgimnáziuma és Kollégiuma
Váci Szakképzési Centrum Bocskai István Kollégiuma
2017. évi CXCII. törvény egyes oktatási, szakképzési és felnőttképzési törvények és az azokkal összefüggő tárgyú törvények módosításáról*
Bővebb információt az alábbi dokumentumban talál: MAGYAR KÖZLÖNY 214
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Energetikai fejlesztés a Váci Szakképzési Centrum Kollégiumaiban
A Váci Szakképzési Centrum sikeresen pályázott a KEHOP-5.2.10 „Költségvetési szervek pályázatos épületenergetikai fejlesztései” című felhívásra, melynek köszönhetően két kollégium épületei újulhatnak meg. Az elnyert európai uniós vissza nem térítendő támogatás összege 211,60 millió forint.
A projekt során az alábbi épületek energetikai korszerűsítése történt meg az Európai Uniós forrásból:
- Váci Szakképzési Centrum Madách Imre Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma
Gödöllő, Ganz Ábrahám u. 3. - Váci Szakképzési Centrum Bocskai István Kollégiuma
Vác, Brusznyai Árpád u. 1.
A homlokzati nyílászárók cseréivel, az épülethatároló szerkezetek – falak, födémek – hőszigetelésével, valamint megújuló energiát hasznosító berendezések beépítésével a projekt eredményeként csökkent az érintett épületek energiafelhasználása, és az üvegházhatású gázok kibocsátása. Ezzel hozzájárultunk környezetünk védelméhez, hosszú távú fenntarthatóságához.
A projekt további célja, hogy a beruházás eredményeként a Váci Szakképzési Centrum gazdaságosabban üzemeltesse a fejlesztésbe bevont épületeket, és a megtakarított költségek segítségével a jövőben újabb lépéseket tehessen az energiahatékonyság érdekében.
A projekt határidőben, a tervezett költségkereten belül, 100%-os támogatási intenzitással, 211 606 322 forint európai uniós támogatás felhasználásával valósult meg.
A projektről bővebb információt a www.vszc.hu oldalon olvashatnak.
További információ kérhető:
Dudás Tibor főigazgató, vagy Gyuricza Károly projektvezető
elérhetőség: titkarsag@vszc.hu
Elfogadta a Parlament a szakképzési és a felnőttképzési törvény módosítását
Megszavazta az Országgyűlés a szakképzési és a felnőttképzési törvény módosítását. A változásoknak köszönhetően még rugalmasabbá, változatosabbá válik a szakgimnáziumi képzés rendszere, a választható tanulási lehetőségek köre tovább bővül.
A módosítások elsődleges célja emellett a duális szakképzési lehetőségek további szélesítése, a szakképzés és a gazdaság kapcsolatának még szorosabbá tétele, továbbá a felnőttképzés szabályozásának módosításával a munkaerőhiány kezeléséhez új rugalmas képzési lehetőségek biztosítása.
Az egyre népszerűbbé, elterjedtebbé váló duális szakképzési forma további megerősítését célozzák a tanulószerződéses gyakorlati képzés rendszerét érintő módosítások. Ennek értelmében tanulószerződést már a szakgimnázium 11-12. évfolyamán tanulók is köthetnek, a kötésre jogosult egyéb szervek, szervezetek köre pedig bővül.
A hatékonyabb és eredményesebb duális gyakorlati képzés megvalósítását segíti, hogy a gazdálkodó szervezeteknél a tanulók képzésével foglalkozó szakemberek újfajta, kifejezetten a tanulók felkészítésére fókuszáló képzésben részesülhetnek. A folyamatosan gyorsuló gazdasági, technológiai változások is indokolják, hogy a gazdasági szereplők az eddigieknél közvetlenebb módon kapcsolódhassanak be a szakképzés szabályozási rendszerébe.
A törvényjavaslat elfogadásával megalakulhatnak az ágazati készségtanácsok, melyek révén a gazdasági ágazatok szereplői választott képviselők útján közvetlen lehetőséget kapnak a szakképzés és felnőttképzés keretében folyó képzések szakmai tartalmainak kontrollálására, módosítására.
Emellett megújul a nem állami szakképzők állami feladatellátásba való bevonását segítő szakképzési megállapodások rendszere is, így országos szinten egyenletesebben, átfogóan és hosszabb távra tervezhető módon biztosítható a szakképzési kapacitások elosztása, összehangolása. A felnőttképzést érintő módosítások elősegítik a vállalatok igényeinek érvényesülését is annak érdekében, hogy munkavállalóik át-, és továbbképzése lehetőleg minél rövidebb idő alatt valósuljon meg, célzottan az adott munkakörnek megfelelő naprakész tudást szerezzenek, miközben csökken az ehhez kapcsolódó adminisztráció.
A szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló törvény módosításával többek között könnyebben garantálható lesz az összefüggő nyári gyakorlat idejére a tanulók gyakorlati képzése, valamint e képzések támogatási forrásának biztosítása.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)
Nyílt laborfoglalkozások a VSZC
Boronkay György
Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziumában
Iskolánk gépész és elektronika munkaközössége a szakirányok bemutatására a középiskolai továbbhaladásukat tervező 8. évfolyamos általános iskolások (és szüleik) részére nyílt laborfoglalkozásokat szervez 2018. januárjában.
Ennek célja, hogy a gépészet és elektronika területén bemutassuk iskolánk képzését, megismertessük leendő diákjainkkal a választott szak lehetőségeit. Tervezzük, hogy gyakorlati feladatokon keresztül betekintést kapjanak a diákok a szakterületeken folyó munkába, ezáltal képet kapjanak a gyakorlati foglalkozásokról.
A nyílt laborok helyszíne: iskolánk belvárosban található tanműhelye – 2600 Vác, Kossuth tér 1.
Időpontok:
– 2018. január 11. csütörtök 15.00–17.00
– 2018. január 17. szerda 15.00– 17.00
A nyílt laborfoglalkozások tematikája:
GÉPÉSZET
– Tanuljunk a sakkról! – Hogyan készül a sakk bábú CNC gépen?
– Zenéljünk levegővel! – Hogyan működik a sűrített levegő? Pneumatika és automatika a gyakorlatban
– A szívemet adom Neked és le is lakatolom! – Fém szív és ördöglakat készítése.
ELEKTRONIKA
– SMD – avagy elektronika a mikroszkóp alatt.
– Arduino – tanuljuk játszva az elektronikát.
– Mérés és szimuláció – 1– 0 avagy kapunk-e szabad jelzést?
– PLC programozás kezdőknek „is”.
REGISZTRÁCIÓ
A részvételhez regisztráció szükséges, melyet ezen az oldalon tudnak megtenni.
Ilyen lesz a 2018-as érettségi
Jövőre érettségiztek? Összegyűjtöttük azokat a fontos infókat, amelyek segíthetnek dönteni: melyik legyen a választott tárgyatok? Érdemes emelt szintű érettségit tenni? És ha igen, milyen tantárgyból?
A 2018-as érettségi szezon május 4-én, a nemzetiségi nyelvi és irodalmi vizsgákkal kezdődik, a legtöbb végzőst érintő írásbelikre azonban május 7-ig kell várni, aznap lesz a magyar érettségi.
Forrás: Oktatási Hivatal
Az emelt szintű szóbeli érettségiket június 7. és 14. között, a középszintű szóbeliket június 18. és 29. között tartják.
Ezekre a szakokra nem lehet bekerülni emelt szintű érettségi nélkül
Ha jövőre felvételiztek, és már kiválasztottátok azokat a szakokat, ahová jelentkeztek, nézzétek meg, előírnak-e emelt szintű érettségit – ha igen, emelt érettségi nélkül akkor sem juthattok be a képzésre, ha egyébként elegendő pontotok lenne. Ebben a táblázatban minden fontos infót megtaláltok.
Forrás:http://eduline.hu/erettsegi_felveteli/2017/12/8/erettsegi_2018_minden_amit_mar_most_tudunk_FQOF1Q
VI. Illéssy Gasztro Kupa részvétel
A Váci Szakképzési Centrum Petzelt József Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája diákjai az idei VI. Illéssy Gasztro Kupán rendkívül sikeresen szerepeltek.
8 versenyzővel indultak,6 érmet szereztek:
Kun Márk egyéni cukrász kategóriában aranyérem
Menyhért Gergő egyéni szakács kategóriában ezüstérmes
Kalauz Barbara eladó kategóriában ezüstérem
Balabásné Sovány Mária kakaófestésben ezüst és különdíj
Bartókné Deák Ilona cukrász artisztikában ezüst
Menyhért Tímea kakaófestésben bronzérem
Deák Korina és Polyák Ádám diplomát kaptak.
felkészítő tanáraik:
Némedi Andrea, Györei Katalin, Takács Zoltán és Burján Ferenc
Megjelent a 2018/2019. tanévre vonatkozó szakmaszerkezeti döntésről és a 2018/2019. tanévben Szabóky Adolf Szakképzési Ösztöndíjra jogosító szakképesítésekről szóló Korm. rendelet, amely a következő linken érhető el:
Magyar Közlöny 2017/199 (2646 Kb)
Forrás: http://www.magyarkozlony.hu/dokumentumok/e388a3e435d5dd2fbe711bfa0d4b6086341b9470/megtekintes
Kiemelt Pénziránytű Iskola lett a Váci SZC Petőfi Sándor Gimnáziuma, Gépészeti Szakgimnáziuma és Kollégiuma
Az aszódi VSZC Petőfi Sándor Gimnáziuma, Gépészeti Szakgimnáziuma és Kollégiuma elnyerte a „Kiemelt Pénziránytű iskola” címet a 2017/18-as tanévre.
Az iskola már 2010 óta tagja a Pénziránytű iskolahálózatnak és ennek során már régóta folyik pénzügyi témájú oktatás és sok különböző, szintén a pénzügyekhez kapcsolódó program valósult meg. Már a kerettantervi változások előtt bevezetésre került a Pénzügyi ismeretek tárgy és számos országos versenyen értek el országos elődöntős és döntős eredményt az iskola diákjai. Az eddigi eredményeket és sikereket az iskola honlapján a „Pénzügyi ismeretek” címszó alatti bejegyzések foglalják össze. http://petofi-aszod.hu/new/
A díjat az iskola igazgatója, Némethné Holló Krisztina és Kárpáti István szaktanár vette át a Magyar Nemzeti Bank épületében rendezett szakmai workshopon.
Ilyenek lesznek a pontszámítási szabályok a 2018-as középiskolai felvételin
Középiskola-választás előtt álltok? Nincs könnyű dolgotok, ugyanis nemcsak a képzési kínálat nagy, de a pontszámítási szabályok is intézményenként különböznek. Összefoglaltuk a a középiskolai felvételi legfontosabb pontszámítási szabályait.
Kötelező az írásbeli felvételi?
A középiskolák maguk döntik el, kötelezővé teszik-e a jelentkezők számára a központi írásbeli felvételit – ha így döntenek, az ott megszerzett eredménynek a maximális felvételi összpontszám legalább 50 százalékát meghatározza. A gimnáziumok és szakgimnáziumok arról is dönthetnek, hogy mindkét tárgyból (vagyis magyar nyelvből és matematikából) vagy csak az egyikből teszik kötelezővé a felvételi vizsgát.
“Lehetséges tehát, hogy egy adott tanulmányi területen csak egy tárgy (magyar nyelv vagy matematika) eredményét számítja be (írja elő) az iskola a felvételi teljesítmények értékelésébe. Ha az iskola felvételi eljárásában csak az egyik tárgyból elért írásbeli eredményt számítja be, akkor annak az egy írásbeli eredménynek kell az elérhető felvételi összpontszám minimum 50%-át képviselnie. Lehetséges az is, hogy egy adott tanulmányi területen az egyik tantárgyból elért eredményeket nagyobb súllyal számítja be, mint a másikét” – olvasható az Oktatási Hivatal tájékoztatójában.
És ha szóbeli felvételit is tartanak?
Ha szóbelizni is kell, mert az adott középiskola ezt előírja, a szóbeli felvételi eredménye maximum a felvételi összpontszám 25 százalékát határozhatja meg.
Hány pontot érnek az általános iskolai jegyek?
A középiskolák maguk dönthetik el, hogy mely tantárgyakból veszik figyelembe az osztályzatokat. Fontos, hogy a jelentkezés évének félévi eredményeit is bekérheti az adott gimnázium, szakgimnázium vagy szakközépiskola.
Forrás: http://eduline.hu/kozoktatas/2017/11/29/Kozepiskolai_felveteli_pontszamitasi_szabal_20Y0OF
„Középen vagyunk!” V4-es középiskolai versenyt hirdetett az EMMI és az OH
Középen vagyunk! címmel országos középiskolai vetélkedőt és imázsfilmpályázatot hirdetett az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Oktatási Hivatal a Visegrádi Csoport magyar elnökségéhez kapcsolódva.
A csapatversenyek célja, hogy a diákok élményszerű tanulás során bővítsék ismereteiket a visegrádi négyekről. A vetélkedőre 2017. december 8-ig, a filmpályázatra 2018. március 1-ig lehet jelentkezni. A döntő és az eredményhirdetés 2018. április 27-én lesz, Budapesten.
A V4-es vetélkedőn a magyarországi középiskolák 11. évfolyamos tanulóiból álló négyfős csapatok vehetnek részt. A verseny háromfordulós: az első és a második fordulóban online írásbeli, a harmadikban, vagyis a döntőben szóbeli megmérettetésre kerül sor. A fődíj egy háromnapos kirándulás, amelynek úticéljai Pozsony és Prága.
A filmpályázatra 2-3 fős 14-18 éves tanulókból álló iskolai csapatok jelentkezhetnek 2-5 perces alkotásokkal, amelyek a visegrádi négyek életét és értékeit dolgozzák fel. A pályázó csapatoknak a választott téma kapcsán valamilyen módon mind a négy tagállamot meg kell jeleníteniük rövidfilmjükben. A három legjobbnak ítélt kisfilm készítői nagyértékű médiaeszköz-utalványt nyernek.
További részletek a v4.kozepiskolaiverseny.hu oldalon olvashatók.
Kiemelt cél a szakképzés minőségének fejlesztése
A kormány minden rendelkezésére álló eszközzel támogatja a szakképzés folyamatos fejlesztését és biztosítja a szakmatanulás rangjának megfelelő környezetet – mondta Varga Mihály a Raoul Wallenberg Szakgimnázium és Szakközépiskola új épületének átadóján.
A nemzetgazdasági miniszter az Európai Szakképzési hét nyitórendezvényén közölte, a szakképzési törvény módosításaival tovább bővülnek a szakképzést választók lehetőségei, rugalmasabbá válik a képzési rendszer és még inkább a gazdaság igényeihez igazodik az elérhető ismeretek köre.
A miniszter hangsúlyozta: hazánk ma már olyan ország, ahol lényegében mindenki, aki dolgozni akar, talál munkahelyet. Mint mondta, 2010 óta több mint 700 ezer új munkahely jött létre Magyarországon, így több mint 4 millió 400 ezer embernek van munkája, amire több mint 25 éve nem volt példa.
Varga Mihály emlékeztetett: ma már Magyarország a régió egyik leggyorsabb ütemben fejlődő állama, az év első felében a gazdaság teljesítménye több mint 14%-kal haladta meg a 2013 első hat hónapjában mért szintet. A tárcavezető kiemelte, az egészségügyi ellátás színvonalának emelésére a rendszerváltás óta a legnagyobb, több mint 500 milliárdos fejlesztést valósítottuk meg.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)
Szakmai gyakorlat külföldön
Múlt hónapban a Váci SZC Király Endre Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája diákjai az Erasmus + program keretében Máltán és Portugáliában voltak gyakorlaton.
Az Erasmus+ program az Európai Unió 2014-2020 között futó oktatási, képzési, ifjúsági és sport programja.
- támogatja az egyének külföldi tanulási lehetőségeit az EU-n belül és kívül;
- oktatási intézmények, ifjúsági szervezetek, vállalkozások, helyi és regionális közintézmények és NGO-k közötti partnerségekhez nyújt támogatást;
- az oktatás, képzés és ifjúsági szakma korszerűsítését szolgáló – az innovációt, a vállalkozó szellemet és a foglalkoztathatóságot ösztönző – reformokhoz nyújt támogatást.
“Szakmailag kiemelkedő teljesítményű autószerelő tanulóink és közlekedésgépész szakgimnazista tanulóink Máltán végzik a szakmai gyakorlatukat. Kísérő tanáruk Barati-Deák Gizella tanárnő és Vastagh Adrienn tanárnő.”
“Autószerelő tanulóink Portugáliában töltik 4 hetes szakmai gyakorlatukat. A fiúk – a munka után – Fricz János tanár úr vezetésével megismerkednek a helyi nevezetességekkel, sportolási lehetőségekkel.”
A rendezvényt időpontja: 2017. november 20., 10:00-15:00
Részletek: https://www.epitsdajovod.com/
Ingyenes lesz az első nyelvvizsga januártól!
Akár 35 ezer forintos támogatást is kaphatnak azok a 35 év alattiak, akik 2018-ban szerzik meg első közép- vagy felsőfokú nyelvvizsgájukat, nem mindegy azonban, milyen nyelvből jelentkeznek írásbelire és szóbelire. Összeszedtük a legfontosabb szabályokat és feltételeket.
Az augusztusban megjelent kormányhatározatból úgy tűnik, a kormány növekvő nyelvvizsgaszámot vár: 2018-ban 2,8 milliárd, 2019-ben már több mint 3 milliárd, 2020-ban pedig 3,37 milliárd forintot szánnak a támogatásra.
Nem véletlenül: a nyelvvizsgahiány miatt most még “csak” a végzős egyetemisták, főiskolások vannak bajban: az Oktatási Hivatal az Eduline-nal azt közölte, 17-20 százalékuk a nyelvvizsga miatt nem szerzi meg diplomáját, ők abszolutóriummal kénytelenek munkát keresni. 2020-tól azonban már a végzős középiskolások is ráfázhatnak, ha nincs nyelvvizsgájuk, attól az évtől ugyanis csak azok kerülhetnek be a felsőoktatásba, akiknek legalább B2-es, vagyis középfokú nyelvtudásuk van, és erről bizonyítványuk – nyelvvizsgájuk vagy emelt szintű érettségijük – is van.
Kik kaphatják meg a támogatást?
A kormányzati oldalon múlt héten jelent meg a nyelvvizsga-támogatásról szóló rendelet tervezete, amelyben az áll – ez a legfontosabb szabály, amelyet eddig is ismertünk -, hogy azok kaphatják vissza első nyelvvizsgájuk díját, akik a vizsga napján még nem töltötték be a 35. életévüket.
A támogatás az alapfokú nyelvvizsgákra nem vonatkozik, csak a B2-es (vagyis a középfokú) és a C1-es (felsőfokú) vizsgákra, és az sem mindegy, milyen nyelvből jelentkeznek írásbelire és szóbelire a 35 évnél fiatalabbak. A rendelettervezet alapján csak az angolból, németből, franciából, olaszból, oroszból, spanyolból, nemzetiségi nyelvekből, latinból, portugál, arab, héber, japán, kínai, holland, finn nyelvből tett vizsga árát lehet visszaigényelni. Viszont a kedvezményt a szaknyelvi vizsgák után is igényelni lehet.
Mennyi pénzt lehet visszakapni?
A támogatás mértéke a nyelvvizsga vagy az emelt szintű nyelvi érettségi díja, de legfeljebb az adott évben érvényes minimálbér 25 százaléka – a minimálbér jövőre 138 ezer forint lesz, ennek a negyede, vagyis 34 500 forint jár vissza a nyelvvizsga díjából. Ez az összeg valamivel magasabb a legnépszerűbb nyelvvizsgaközpontok vizsgadíjainál: a TELC-nél a komplex B2-es 32 ezer, az ECL-nél 28 ezer, az Euroexamnél 31 ezer forint. A Rigó utcában, vagyis az ELTE Origó Nyelvvizsgaközpontjában 28 ezer forintot kell fizetni a középfokú nyelvvizsgáért, a BME-nél 27 500 forintot.
A C1-es, vagyis felsőfokú nyelvvizsgák mindenhol drágábbak: a TELC C1-es komplex vizsgája kereken 35 ezer forint, vagyis csak 500 forinttal haladja meg az állami támogatás maximumát. Az ECL-nél 29 ezer, az Euroexamnél 33 ezer, a Rigó utcában 31 ezer, a BME-nél 29 500 forint a felsőfokú nyelvvizsga.
A nyelvvizsga díját saját zsebből kell kifizetni, előre senki nem kapja meg a támogatást. Ha mind az írásbelin, mind a szóbelin átmegy a vizsgázó, kérelmeznie kell a díj visszautalását, méghozzá az Új Nemzedék Központ Nonprofit Közhasznú Kft.-nél, a nyelvvizsga-bizonyítvány vagy -tanúsítvány kiállításától számított egy éven belül – ha valaki kicsúszik a határidőből, elveszíti a támogatást.
A központ tizenöt napon belül dönt a kérelemről, az Oktatási Hivatalnál ellenőrzi a nyelvvizsga adatait. Ha minden klappol, a sikeres vizsga díját visszautalják a vizsgázó bankszámlájára. A visszaérkező összeg után adózni nem kell.
Forrás: www.eduline.hu/nyelvtanulas
Idén is lesz Európai Szakképzési Hét!
Az Európai Unió idén is megrendezi a tavalyi siker után az Európai Szakképzési Hetet 2017. november 20 és 24 között!
A Szakképzés Európai Hetét az Európai Bizottság hirdette meg a szakképzés ismertté, vonzóbbá tétele céljából. A résztvevők Európa számos pontján egyszerre, egy időben ismerkedhetnek meg a különböző szakmákkal és szakképzési lehetőségekkel, a szakképzés innovatív oktatási gyakorlataival, valamint a duális képzés sajátosságaival. Szó esik a munkahelyi tanulási lehetőségekről, a vállalatok és az oktatás közötti együttműködésekről, továbbá számos jó gyakorlatot ismerhetnek meg a résztvevő diákok, szülők, cégek és szakemberek.
Részletek: https://szakkepzesihet.hu/index.php
FIGYELEM!!! Újra kitettük a 2018-2019. tanévre meghirdetett képzéseink listájának immár JAVÍTOTT VÁLTOZATÁT!!!
A VSZC Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma módosította a meghirdetett képzések listáját!
Javítva: 2017.10.25.
2020 német haladó – angol kezdő, nyelvi előkészítőre épülő gimnáziumi képzés
2030 nyelvi előkészítőre épülő általános tantervű gimnáziumi képzés, természettudományos orientációval
2040 nyelvi előkészítőre épülő környezetvédelemi szakgimnáziumi folytatású képzés
2050 nyelvi előkészítőre épülő, informatikai szakgimnáziumi folytatású képzés
2060 angol nyelvi előkészítőre épülő gépészeti szakgimnáziumi folytatású képzés
2080 angol haladó – német kezdő, nyelvi előkészítőre épülő gépészeti szakgimnáziumi folytatású képzés
2090 angol haladó – német kezdő, nyelvi előkészítőre épülő elektronikai szakgimnáziumi folytatású képzés
2110 informatika szakgimnáziumi képzés
2120 sportolók informatikai osztálya (a 2110-es kódnál leírt szakgimnáziumi képzés)
2130 gépész szakgimnáziumi képzés (angol nyelv)
2140 gépész szakgimnáziumi képzés (német nyelv)
2150 elektronika szakgimnáziumi képzés (angol nyelv)
2160 elektronika szakgimnáziumi képzés (német nyelv)
2170 környezetvédelem szakgimnáziumi képzés
2180 vegyész szakgimnáziumi képzés
2210 természettudományos orientáltságú, magyar-angol kéttannyelvű gimnáziumi osztály
ad otthont ennek az igen színvonalas és nagy hagyományokkal bíró szakmai rendezvénynek.
Pályázati felhívás a XXI. Országos Egészségügyi és Szociális Tudományos Diákkonferenciára
Iskoláink novemberben illetve decemberben nyílt napot tartanak! |
|
Váci SZC Király Endre Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája |
2017. november 14-15-16. |
Váci SZC Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma |
2017. december 04. 06. és 08. |
Váci SZC Madách Imre Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma |
2017. november 24. 9-12 óráig
|
Váci SZC Petőfi Sándor Gimnáziuma, Gépészeti Szakgimnáziuma és Kollégiuma |
2017. november 22-23-24. |
Váci SZC Petzelt József Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája |
2017. november 21-22-23. |
Váci SZC Selye János Egészségügyi és Szociális Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája |
2017. november 22-23. |
Váci SZC I. Géza Király Közgazdasági Szakgimnáziuma |
2017. november 13-14-15. |
Az EURES Magyarország hálózat az Európai Koordinációs Iroda támogatásával
“NEW CAREER IN HUNGARY-ÚJ KARRIER MAGYARORSZÁGON”
Európai Online Állásbörze
eseményt szervez a magyarországi munkaerőigények betöltése céljából.
Az online állásbörze időpontja: 2017. november 22. (szerda) 10-16 óráig
Az esemény fő céljai:
– bemutatni a magyarországi karrierlehetőségeket, betölthető pozíciókat kínáló cégeket az IT, gyáripar, gyógyszer- és vegyipar, valamint szolgáltatói szektorokból
(Szolgáltató Központok, Shared Service Center- SSC, call centerek);
– a munkáltatói igényeknek megfelelő álláskereső jelöltek felkutatása és bevonása;
– a külföldről hazatérni kívánó magyar vagy egyéb uniós munkavállalók magyarországi állásba helyezésének támogatása;
– tájékoztatás és tanácsadás a magyarországi foglalkoztatási és mobilitási lehetőségekről.
Az online börze helyszíne: www.europeanjobdays.eu
A VSZC Boronkay György Műszaki Szakgimnázium diákjai a Diákolimpián az ország legeredményesebbjei lettek!
Az iskolák közötti pontversenybe az 1-8. helyezések számítanak bele, de a dobogósok saját maguknak is szereztek plusz 10 pontot a leendő felsőfokú felvételi eljárásukhoz.
A pontos eredmények az alábbi linken érhetők el:
Tervezet a 2018/2019. tanévre vonatkozó szakmaszerkezeti döntésről és a 2018/2019. tanévben Szabóky Adolf Szakképzési Ösztöndíjra jogosító szakképesítésekről szóló kormányrendeletről
A döntés után a végleges listát is közzétesszük.
Letöltéshez kattintson IDE
Különleges Puskás-arckép
Egészen különleges formáját választották a Puskás Ferenc előtti tisztelgésnek a Váci Szakképzési Centrum Boronkay György Műszaki Szakgimnáziumának tanulói. A készítők a magyar legenda ikonikus fotóját gondolták újra, és készítették el 1131 különféle nagyságú fekete golyóból.(Nemzeti Sport)
Az alábbi linken elérheti a videót.
Videó a különleges Puskás-arcképről
2017. október 4-én ismét pályaválasztási kiállítás a váci Sportcsarnokban.
Idén is megnyitja kapuit a váci Sportcsarnok, hogy a továbbtanuló fiatalok számára bemutatkozhassanak az Észak – Kelet Pest megye területén működő középiskolák a térség általános iskolásai számára. Több, mint 2000 érdeklődőt várnak a szervezők a 2017. október 4-én 10 órakor kezdődő rendezvényre.
Az eseményen jelen lesznek a Váci Szakképzési Centrum iskolái is, akik színvonalas kiállításokkal készülnek az bemutatkozásra. Az iskolák egyéni tájékoztatóit külön is megtekinthetik az alábbi linken.
Helyszín: 2600 Vác, Bán Márton utca 3.
Kapunyitás: 10 óra
Megjelent a Váci Szakképzési Centrum öt tagintézménye villamosenergia igényének fotovoltaikus rendszerrel történő részbeni kiváltására irányuló korszerűsítési építési munkák felhívása!
A felhíváshoz kapcsolódó nyilvános dokumentumok letölthetők a Dokumentumok/Közbeszerzések/KEHOP 5.2.11 oldalon.
Dudás Tibor főigazgató úr és Gombos Péter felnőttoktatási koordinátor az ES TV Nagyító című műsorában
A beszélgetés apropója a 2017. április 21-én megrendezett szakmák éjszakája rendezvény volt, de emellett szó volt a pályaorintációról és a felnőttek karrierépítésének lehetőségeiről is. A műsort erre a linkre kattintva érheti el: ES TV Nagyító
Az országos Szakma Sztár Fesztivál versenyen iskolánk két tanulója Rezsabek Gergely ipari gépész és Imre Zsolt gépi forgácsoló szakmában I. helyezést ért el!
Gyakorlati felkészülésüket a Siemens Zrt. Biztosította.
Összefoglaló kis film a Váci Szakképzési Centrum Madách Imre Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiumában tartott Egészség napról.
https://www.youtube.com/watch?v=vFUp5ZUaFpU
ÉPÍTÉSZEINK SIKERE A XXIII. NEMZETKÖZI ÉPÍTÉSZ DIÁKKONFERENCIÁN
ÉPÍTÉSZ TANULÓINK SIKERE
A PORTA SPECIOSA EGYESÜLET által meghirdetett
“Kapu-kép-környezetemből II.”
építészeti örökségi értéket képviselő kapu és díszítő elemei pályázaton
Vaczik Dániel Márk és Bene Renáta Dóra
pályázati munkájukért
I. díjban részesültek.
Pályázati munkájuk során a volt Vigyázó-kastély parkjának kovácsoltvas kapuzatát mutatták be, ami jelenleg a Vácrátóti Botanikus Kert régi bejárata.
Verses üdvözlet a Költészet napján
A Petzelt József Szakgimnázium és Szakközépiskola diákjai és Páliné Szappanos Zsuzsanna tanárnő kedves látogatással tette színessé a Költészet napját 2017. április 11-én. A szentendrei közintézményekbe és a Városházára is ellátogattak színes lufik társaságában, színes papírlapokra nyomtatott versekkel. A Szentendre és Vidéke szerkesztőségébe legnagyobb magyar költőink közül Csokonai Vitéz Mihály, Móricz Zsigmond, József Attila és Radnóti Miklós legszebb strófái “jöttek házhoz”.
Megjelentek a 2016. évi kompetenciamérések eredményei
Intézményeink eredményéről ITT olvashat.
A Váci Szakképzési Centrum tagintézmény-vezetői pályázati felhívásokat tesz közzé!
Váci Szakképzési Centruma “Közalkalmazottak jogállásáról szóló” 1992. évi XXXIII. törvény 20/A. § alapján pályázatot hirdet a
Váci SZC Bocskai István Kollégiuma tagintézmény-vezető (magasabb vezető) beosztásának ellátására. |
Váci Szakképzési Centruma “Közalkalmazottak jogállásáról szóló” 1992. évi XXXIII. törvény 20/A. § alapján pályázatot hirdet a
Váci SZC Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma tagintézmény-vezető (magasabb vezető) beosztásának ellátására. |
Váci Szakképzési Centruma “Közalkalmazottak jogállásáról szóló” 1992. évi XXXIII. törvény 20/A. § alapján pályázatot hirdet a
Váci SZC Petőfi Sándor Gimnáziuma, Gépészeti Szakgimnáziuma és Kollégiuma tagintézmény-vezető (magasabb vezető) beosztásának ellátására. |
2017. február 25-én rendezték meg Tatán a FARSANG KUPA Országos Gasztronómiai Versenyt, amelyen a Váci Szakképzési Centrum Petzelt József Szakgimnáziuma és Szakközépiskola két szakács tanulója bronzérmes lett.
GRATULÁLUNK!
A Váci Szakképzési Centrumhoz tartózó tagintézmény(ek)ből a feltüntetett szakképesítés(ek)ben jutott(ak) tovább versenyző(k) a Szakma Kiváló Tanulója Verseny (SZKTV) és az Országos Szakmai Tanulmányi Verseny (OSZTV) országos válogatójába.
Intézmény neve | Szakképesítés neve | Tanuló neve |
Váci SZC Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma | Elektronikai technikus | Bernáth Péter Szabolcs |
Elektronikai technikus | Jakus Roland | |
Elektronikai technikus | Róth Bence | |
Szoftverfejlesztő | Horváth Roland László | |
Váci SZC Madách Imre Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma | Gépi forgácsoló | Imre Zsolt |
Gépi forgácsoló | Kalmár Dániel | |
Ipari gépész | Rezsabek Gergely | |
Villanyszerelő | Katalin Krisztián |
GRATULÁLUNK AZ ELÉRT EREDMÉNYEKHEZ ÉS SOK SIKERT KÍVÁNUNK AZ ORSZÁGOS MEGMÉRETTETÉSHEZ.
MŰVÉSZETEK EURÓPA-SZERTE
NEMZETKÖZI PROJEKT-TALÁLKOZÓ
A Váci Szakképzési Centrum
Petzelt József Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája részvételével
A”Művészetek Európa-szerte” elnevezésű partnerségi projektben hét külföldi középiskolával dolgozunk együtt immáron a harmadik tanévben. Az együttműködés célja, hogy a művészeteken keresztül megismerjük egymás országait, kultúráit. Minden ország egy-egy projekt-találkozót szervez, amelyeken más-más művészeti ágat járunk körbe. A találkozókra készülés önmagában is jó nyelvgyakorlás, mivel a nemzetközi környezetben a projekt nyelve az angol. A találkozókon minden résztvevő iskola bemutatja saját országát, iskoláját és az aktuális művészeti terület híres alkotóit, eredményeit. A prezentációkat a diákok tartják, a pedagógusok háttérből támogatják a felkészülést és az előadást. A bemutatókon kívül a házigazda iskola minden alkalommal az adott művészeti területhez igazodva kulturális programokat, interaktív programokat szervez a résztvevők számára. A projekt kiváló lehetőség a fiatalok számára, hogy új barátokat szerezzenek, gyakorolják az angol nyelvet, találkozzanak más országok szokásaival, kultúrájával. A tanárok számára is sokat jelent belelátni külföldi iskolák életébe, nemzetközi környezetben találkozni más kollégákkal, jó gyakorlatokat megosztani egymással.
Január végén iskolánk négy tanulója és három tanára Poznanban, Lengyelországban töltött el egy hetet az Art-at-all-European–Level elnevezésű Erasmus+ pályázat keretén belül. A művészeti pályázat lengyelországi témája a filmművészet volt. Nem véletlen a választás, hiszen a lengyel filmművészet híres alkotókat és nagyszerű alkotásokat adott a világnak. Andrzej Wajda, Roman Polanski, Agnieszka Holland filmjeire gondolhatunk./
A versenyen a partneriskolák diákjai vettek részt, nagy izgalommal és várakozással érkeztek az eseményre. Minden csapatnak még itthon el kellett készítenie egy 15 perces filmet szabadon választott témában. A versenyfilmeket a poznani művészeti központban vetítették le, a rendezvényt egy Oscar-díj átadó gála mintájára szervezte a házigazda.
A zsűrinek nehéz feladata volt, hiszen jobbnál jobb kisfilmek készültek különböző kategóriákban. Iskolánk diákjai Török Gergő, Kiss Lajos, Berta Tamás és Szabó Patrik a szoros versenyben „legjobb önkifejezés” kategóriában értek el első helyezést. Kisfilmükben egy szentendrei városnézésre hívják a nézőket.
A találkozó elérte a célját, mind a diákok, mind a tanárok sok érdekes és hasznos ismerettel lettek gazdagabbak, sok élményben volt részük, kitágult számukra a világ.
EGÉSZSÉGNAP A PETZELT-BEN
2017. február 15.
A Váci Szakképzési Centrum Petzelt József Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája a sok éves hagyományokhoz hűen ebben a tanévben is tartott Egészségnapot. Az iskola és a védőnők között működő régi jó kapcsolatnak köszönhetően, Varga Tamásné Adrienn-el, az iskola védőnőjével közösen most is egy kitűnő programot dolgoztunk ki erre a napra. A lebonyolításhoz az Egészséges Városért Közalapítványtól kaptunk anyagi támogatást.
Az Egészségnap témájául ebben a tanévben a tisztálkodást és a szexualitást, fogamzásgátlást választottuk, a programokat ezekhez a témakörökhöz igazítottuk. Az ÁNTSZ munkatársai Játékos Tudomány címmel három interaktív demonstrációs állomást építettek ki, ahol forgószínpad-szerűen tartották a foglalkozásokat az alsóbb évfolyamosoknak. Ezeken a foglalkozásokon a fiatalok interaktív módon ismerhették meg az antibiotikumok hatását és használatát, az alapos kézmosás módját, a konyhai higiénia fontosságát, amely főleg a szakács tanulók számára adott érdekes és hasznos tudást.
Döbrönténé Varga Mónika, Szabó Anikó és Szőkéné Szabó Csilla védőnők, az előző évekhez hasonlóan, nagyon lelkesen készültek erre a napra és régi visszatérő kollégaként jöttek az eseményre. A Játékszigeten rejtvényekkel, izgalmas játékokkal foglalkoztatták a tanulókat, többek között puzzle képeket raktak össze a témakörökhöz kapcsolódóan, egészség-totót töltöttek ki, keresztrejtvényt fejtettek. Az Activity teremben kommunikációs társasjátékot játszottak, a témakörökhöz kapcsolódó kifejezéseket igyekeztek kitalálni rajzolással, mutogatással, körülírással.
A felsőbb évfolyamos fiatalok számára kiváló szakembereket hívtunk az Egészségnapra, így több előadás és interaktív foglalkozás során is gyarapíthatták a tanulók eddigi ismereteiket. Nagy örömünkre szolgált dr Lőrincz István nőgyógyász főorvos fellépése, aki nem csak a lányokhoz szólt, hanem a fiúkkal is külön beszélgetett a „férfi dolgokról”. Bonifert Zoltánné, Edit védőnő demonstrációs babán mutatta be a csecsemő újraélesztését, sőt a vállalkozó szellemű fiatalok maguk is kipróbálhatták a szívmasszázst és a befújásos lélegeztetést. Németh Éva családvédelmi védőnő a fogamzásgátlásról, abortuszról tartott előadást, készséggel válaszolt a feltett kérdésekre.
Saját kollégáink is vállaltak foglalkozásokat az Egészségnapon. Dr Szandi-Varga Péter a családtervezés témakörét dolgozta fel a fiatalokkal játékos módszerekkel, Ott Mercédesz pedig a nemi betegségekről tartott interaktív foglalkozást a végzős osztályoknak.
Összességében elmondhatjuk, hogy az Egészségnap – az előző évekhez hasonlóan – nagyon jól sikerült, elérte azt a célját, hogy a fiatalok kíváncsisággal, őszinte érdeklődéssel és aktívan vettek részt az előadásokon, foglalkozásokon. Ezen a napon a megszokottól eltérő módon és számukra ismeretlen szakemberektől szereztek új ismereteket, élményeket.
http://www.tvszentendre.hu/musor/szentendre_ma_tv_szentendre_2017_02_16
Köszönjük a védőnőknek, az Egészséges Városért Közalapítványnak, az ÁNTSZ-nek a támogatást és közreműködést.
Szentendre 2017. február 16.
Németh Klára
igazgatóhelyettes
A Váci Szakképzési Centrum Király Endre Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája a “Szakképzés Európai Hete”
https://www.youtube.com/watch?v=iICAvFTaiZM
Váci Szakképzési Centrum Petőfi Sándor Gimnázium
https://youtu.be/RP8s43GyOFE
Váci Szakképzési Centrum Petzelt József Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája Nyílt nap
https://www.youtube.com/watch?v=5pleZY1PFU8
Színvonalas szakképzéssel és megfelelő bérszínvonallal küzdhető le a munkaerőhiány
Szakképzési rendszerünket úgy kell fejlesztenünk, hogy az erős, stabil hátországot jelentsen gazdaságunknak – jelentette ki Varga Mihály a Siemens Zrt. Képzési Központjában.
https://www.youtube.com/watch?v=mOJO7szeOIU
A nemzetgazdasági miniszter Navracsics Tibor uniós biztossal és Dale A. Martinnal, a Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatójával közösen nyitotta meg A szakképzés európai hete magyarországi programsorozatát.
Meg kell nyernünk a fiatalok lelkesedését, a családok egyetértését és a szakképzésben résztvevő intézmények, valamint a vállalatok támogatását ahhoz, hogy a szaktudásnak és a felkészültségnek ismét legyen becsülete – hangsúlyozta Varga Mihály. Mint mondta: a válság leküzdését követően
a bővülés további útja a termelékenység emelésén, a technológiai fejlesztéseken és a kapacitásbővítésen át vezet.
Mindez azonban elképzelhetetlen a gazdaság igényeinek megfelelő, képzett munkavállalók nélkül – tette hozzá a szakminiszter.
Szakképzési rendszerünket úgy kell fejlesztenünk, hogy az erős, stabil hátországot jelentsen gazdaságunknak
Varga Mihály emlékeztetett arra is, hogy a szakképzési törvény megalkotása mellett számos lépéssel tette hatékonyabbá a szakoktatás rendszerét a kormány. A Nemzetgazdasági Minisztérium irányítása alá vontuk a szakképző intézményeket, létrejöttek és megkezdték működésüket a szakgimnáziumok és az új szakközépiskolák, bevezettük és támogatjuk a duális képzést, és kialakítottuk a gazdaság által különösen keresett hiány-szakképesítések ösztöndíjrendszerét is — fogalmazott.
A színvonalas szakképzés mellett megfelelő bérszínvonalra is szükség van azonban ahhoz, hogy a vállalatok megtalálják a jó munkaerőt – szögezte le a tárcavezető. Kiemelte: ezért is fontos lépés, hogy
a kormány hatéves időtartamú megállapodást kötött a munkaadók és munkavállalók szervezeteivel a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről.
A szakképzés európai hetét az Európai Bizottság hirdette meg abból a célból, hogy települési, regionális és nemzeti rendezvények révén vonzóbbá tegye a színvonalas szakismereteket biztosító és minőségi munkahelyek betöltését lehetővé tévő szakoktatást és szakképzést. A december 9-ig tartó esemény részletes programja a http://szakkepzesihet.hu oldalon található.
SkillsHungary / Hírek / EuroSkills Göteborg 2016 – a végeredmények
Két ezüst, négy bronz és három kiválósági éremmel tért haza a magyar csapat a szakmák Európa-bajnokságáról, a EuroSkills Göteborg 2016 versenyről, melyen 16 magyar fiatal, 14 szakmában képviselte hazánkat.
December 1. és 3. között 28 országból közel 500 fiatal 35 szakmában mérte össze a tudását Göteborgban, a Svenska Mässanban. A 3 napos eseményt összesen 76 000 fő látogató tekintette meg a helyszínen, a nyitó és záróceremóniát pedig élőben lehetett követni az interneten.
Ezüstérmet szerzett ICT Specialista szakmában Tóth Bence és Vajgel Viktória valamint épületasztalos szakmában Stadler Bence. Bronzérmet szereztek: Molnár Zsófia virágkötő, Szöllősi-Vágó Éva fodrász, Beke Barbara szépségápoló és Pányi Péter hegesztő. A nemzet legjobbja az ezüstérmes ICT specialista csapat lett. Átlag feletti teljesítménnyel kiválóság érmet szerzett Varga Tamás ápolás és gondozás, Liszi Roland bútorasztalos, Zilahi Krisztián László és Balázs Dávid mechatronika szakmában.
Ssz.
|
Szakma
|
Versenyző
|
Pontszám
|
Érem
|
Szakértő
|
---|---|---|---|---|---|
1. | Ápolás | Varga Tamás | 503 | Kiválósági érem | György Annamária |
2. | Bútorasztalos | Liszi Roland | 514 | Kiválósági érem | Fekete Zoltán |
3. | Épületasztalos | Stadler Bence | 529 | Ezüstérem | Babanecz Csaba |
4. | Festő | Fata Dávid Vilmos | 484 | Csáki Csaba | |
5. | Fodrász | Szöllősi-Vágó Éva | 537 | Bronzérem | Hajas László |
6. | Hegesztő | Pányi Péter | 525 | Bronzérem | Ifj. Benus Ferenc |
7. | ICT Team | Tóth Bence | 544 | Ezüstérem | Csőke János |
8. | ICT Team | Vajgel Viktória | 544 | Ezüstérem | Csőke János |
9. | Kőműves | Borsodi Ferenc | 489 | Dr Vidovszky István | |
10. | Mechatronika | Zilahi Krisztián | 519 | Kiválósági érem | Dr Jánosi László |
11. | Mechatronika | Balázs Dávid | 519 | Kiválósági érem | Dr Jánosi László |
12. | Pincér | Török Bettina | 491 | Kozma Kálmán | |
13. | Szakács | Ramocsai Barbara | 496 | Dr Sándor Dénes | |
14. | Szépségápoló | Beke Barbara | 525 | Bronzérem | Linhart Rita |
15. | Villanyszerelő | Heiter Szabolcs | 478 | Kummer Zoltán | |
16. | Virágkötő | Molnár Zsófia | 522 | Bronzérem | Boros Attila |
A magyar csapat a versengő 28 ország között az átlagpontszámok alapján az 5., az átlag érempontok alapján a 8. helyen végzett. A záróünnepségen a házigazdák átadták stafétabotot a EuroSkills zászlóval a következő verseny rendezőinek, a 2018. évi budapesti EuroSkillst szervező Magyarországnak.
“SZAKKÉPZÉS EURÓPAI HETE” /// 2016.DEC.5-9.
Váci Szakképzési Centrum Madách Imre Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma
A nemzetgazdasági miniszter Navracsics Tibor uniós biztossal és Dale A. Martinnal, a Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatójával közösen nyitotta meg A szakképzés európai hete magyarországi programsorozatát. Az első napon iskolánk is színesítette a nyílt nap programját. Szakképzés = befektetés a jövőbe!
https://www.youtube.com/watch?v=WFDzl2QIuKI
Label France Éducation emlékplakett avatás
2016. július 20-án a Francia Köztársaság külügyminiszterének rendelete értelmében a Váci Szakképzési Centrum Petőfi Sándor Gimnáziuma, Gépészeti Szakgimnáziuma és Kollégiuma magyar-francia két tanítási nyelvű tagozata elnyerte a megtisztelő Label France Éducation címet. Ezzel a címmel olyan intézményeket tüntetnek ki, amelyek magas színvonalon oktatják a francia nyelvet, és amelyek kiváló eredményeket érnek el a szaktárgyak idegen nyelvű oktatásában, illetve a francia kultúra terjesztésében.
A cím eléréséhez a tagozaton tanító tanároknak, tanítványaiknak komoly kritériumoknak kellett megfelelniük, az elmúlt tanévben benyújtott pályázat elbírálása után született ez a számunkra megtisztelő döntés.
Ezt a nemzetközi elismerést világszerte mintegy nyolcvan középiskola érdemelte ki, hazánkban két tanítási nyelvű iskolák kapták meg.
2016.december 1-jén ünnepélyes ceremónia keretében avattuk fel a kitüntető címmel járó emlékplakettet iskolánk falán. Rendezvényünket megtisztelték őexellenciája Éric Fournier, Franciaország magyarországi nagykövete, Hugues Denisot úr, oktatási együttműködési attasé, dr Odrobina László úr, a Nemzetgazdasági Minisztérium szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára, Dudás Tibor úr, a Váci Szakképzési Centrum Főigazgatója, Révay Ágnes asszony, szakmai főigazgató helyettes, Aszód városának polgármestere Sztán István úr, a tagozat alapítója Frajna Miklós nyugalmazott igazgató úr, Bán Mihályné asszony, az Aszódi Öregdiákok Baráti Egyesületének ügyvezető elnöke, és természetesen velünk ünnepeltek a tagozat régi és jelenlegi tanárai, a tagozat diákjai.
Kollégiumunk dísztermében került sor a bensőséges ünnepségre, melyet diákjaink színes műsora tett emlékezetessé. Vendégeink elismerően nyilatkoztak a rendezvény színvonaláról, iskolánk dolgozóinak, tanulóinak vendégszeretetéről. Résztvevőknek, vendéglátóknak, szervezőknek egyaránt emlékezetes volt ez a nap.
A Label France Éducation kitüntetés nem csak a francia tagozat munkáját értékeli, egyúttal hangsúlyozza a gimnáziumi képzés létjogosultságát, fontosságát is. A francia állam, a budapesti Francia Intézet kitüntető figyelemmel kíséri a díjazott iskolák tevékenységét, sorsát. Ez a siker mindannyiunk büszkesége. A jövőben is azon fogunk munkálkodni, hogy méltóak legyünk erre a kitüntető címre.
Nagy karrier várhat a szakmát tanuló diákokra
Szeptember óta új szakképzési rendszerben tanulnak a középiskolás diákok – így ha végeznek, a tanulók több mint fele szakmával is rendelkezik majd, nem csak érettségivel. Eddig a középfokon végzett diákok mindössze egyötöde szerzett szakmát is, így viszont nehezebb volt elhelyezkedniük, munkát vállalniuk azoknak a fiataloknak, akik nem tanultak tovább. Ráadásul ma már egyre több szakmában óriási a munkaerőhiány, ezért is volt fontos a szakképzés átalakítása. Alig indult el az új rendszer, máris tovább fejlesztik – erről, és az eddigi tapasztalatokról beszélgettünk Odrobina Lászlóval, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkárával.
Mi az a legfontosabb fejlesztés, amelyet jövő szeptembertől terveznek az új szakképzési rendszeren belül? Nagyságrendekkel szeretnénk javítani a szakképző iskolákban tanuló diákok nyelvi tudásán: ennek a beavatkozásnak két része lenne. Az egyik, hogy
“jövő szeptemberi indulással lehetőségük lesz a jelenlegi nyolcadikosoknak nulladik (azaz nyelvi elkészítő) évfolyamra a szakképzésben is: ez az év tehát szinte kizárólag a nyelvoktatásról szól majd a számukra. “
Eddig jellemzően inkább gimnáziumokban volt erre lehetőség. Jövő szeptembertől azonban már minden nagyobb városban választhatóvá tettük azt a lehetőséget, hogy a szakképző iskolába jelentkező diákok számára beiktatható legyen egy első – vagy nevezzük így: a nulladik évben egy teljes évnyi nyelvtanulás. Ehhez persze olyan pedagógusok kellenek, akik ténylegesen meg is tanítják a nyelvet – s ez a másik része a fejlesztésnek. Most zajlik egy felmérés, ahol azt nézzük meg, milyen nyelvtanáraink vannak a szakképző iskolákban, kikkel lehet elindítani a szakképzésben a nulladik évfolyamot. Azt kell mondanom, hogy nem állunk rosszul e tekintetben. Mivel az oktatás során nemcsak a tananyag leadása a cél, hanem a diákok egyenkénti, személyre szabott fejlesztése és a minél hatékonyabb kommunikációra való felkészítés – melyhez elengedhetetlen a beszédközpontú, diákcentrikus megközelítés, a tanórán belüli differenciálás, valamint a diákok motiválása, érdeklődésük fenntartása –, az előzetes felmérés alapján néhány területen szükség van a szakképző iskolákban dolgozó nyelvtanárok továbbképzésére is, melynek során a pedagógusok megismerkedhetnek a legújabb módszertani fogásokkal és a nyelvoktatásba beépíthető legkorszerűbb technikákkal.
Jövő szeptemberben egy hatékony tanári karral kell elindulnunk. A nyelvi előkészítő évfolyamokon a diákok heti 18 órában tanulnak idegen nyelvet: ezzel az óraszámmal képesek lehetnek az év végére arra, hogy készségszinten kommunikáljanak az adott idegen nyelven. Erre azért hívjuk fel most a figyelmet, mert nemsokára jelentkezniük kell a középiskolákba a gyerekeknek, és fontos, hogy tudjanak erről a lehetőségről is.
Természetesen ennek a fejlesztési folyamatnak haszonélvezői lesznek a már szakképzésben tanuló gyerekek és az ott tanuló felnőttek is, hiszen ugyanazok a módszertanilag jól felkészült nyelvtanárok tanítanak a nyelvi előkészítőn és a rendes köznevelési vagy szakképzési évfolyamokon is: reméljük, hogy ezzel a fejlesztéssel emeljük a diákok nyelvtanulási hajlandóságát, és később is örömmel vállalkoznak majd arra, hogy fejlesszék ezt a tudásukat.
Egy korábbi interjúban említette, hogy új szakmákkal bővítették az Országos képzési jegyzéket. Folytatódik ez a bővítés? Megjelenhetnek a jegyzékben további új szakmák?
Természetesen, folyamatosan figyeljük, milyen szakmákat kellene tanítani ahhoz, hogy tényleg el tudjon helyezkedni a diák, ha végzett az iskolában. A gazdaság folyamatos fejlődésével és változásával jelentek és jelennek meg az új szakmák – amelyekre a munkaerőpiacon igény van. Ilyen volt idén például a kereskedelmi képviselő vagy az üzleti szolgáltatási munkatárs. Ezeket a szakmákat már idén szeptembertől tanulhatják a diákok. A hiányszakmákat figyelnie kell a kormánynak – és különböző ösztönző lépéseket is kell tennie annak érdekében, hogy a diákok szívesen válasszák ezeket a szakmákat. Ezért vezettük például be az ösztöndíjrendszert. Az a diák, aki hiányszakmát szeretne tanulni, ösztöndíjat kap. Éppen most, egy kormányrendelet-módosítás következtében a korábbi ösztöndíjak összegét megemeltük, és több szakmára is kiterjesztettük az ösztöndíjakat. Régebben csak a szakiskolában, a régi szakmunkásképzésben adtak ösztöndíjat, most viszont ezeken kívül a technikus szintű szakmákban is lehetőség van erre. Mondok egy példát: aki ápolónak tanul, ösztöndíjat kap. Tudjuk, hogy nagy szükség van ápolókra az országban, nagy a hiány ebben a szakmában. De ugyanígy például a faipari technikus vagy a mechatronikai technikus szakmát tanulók is ösztöndíjat kaphatnak.
Itt említenék meg egy újabb lehetőséget is: szinte mindennap hallhatunk arról, hogy milyen nagy a hiány informatikusokból. Természetesen ezeket az általános, átfogó képzést adó szakmákat általában több évig tanulják a diákok, de úgy látszik, van igény a rövidebb átfutási idejű, csupán egy-egy speciális területhez értő informatikusok képzésre is. Erre a hiányra is próbálunk megoldást találni – nem feltétlenül az iskolarendszeren belül, hanem inkább a felnőttképzésben lesz erre válaszunk: fontos feladatunk, hogy a gazdaságot segítsük a hiányzó szakemberek kiképzésével.
Az új szakképzési oktatási rendszert az idén ősszel vezették be. Vannak már visszajelzések vagy tapasztalatok?
Természetesen a rendszernek hosszabb az átfutási ideje – hiszen négyéves időszakról beszélünk, és alig telt el néhány hónap az új rendszer bevezetése óta. Visszajelzéseink vannak, melyek szerint a modell működőképes, és jó az irány. Az iskolák nagy részének ez a tapasztalata.
A szakképzési centrumok viszont már 2015 óta működnek. Milyen visszajelzéseket kaptak a centrumok működésével kapcsolatban?
Egyértelműen visszaigazolódott, hogy ott is jó a struktúra. Tavaly mintegy 360 iskolát vettünk át a Kliktől, amelyek 44 szakképzési centrumba szerveződtek. Megyénként egy-három, Budapesten öt centrum van. Azért volt szükség erre az igazgatási formára, hogy közelebb hozzuk az iskolákat a gazdasághoz, a munkaerőpiachoz. Korábban előfordulhatott, hogy ha érkezett egy igény az iskolákhoz a munkaerőpiacról vagy a vállalatoktól, akkor az iskola vezetője felterjesztette ezt a kérést a döntéshozókhoz, majd meghozták a döntést a központban, de eltelt közben két hónap, és a vállalkozás elment egy másik képzőhöz. Most helyben döntenek az ilyen kérdésekről, és ez meggyorsítja a folyamatot. Helyben kezelik a problémát, a vállalat marad a térségben, és megoldódik a munkaerőhiány is – ráadásul gyorsan.
Korábban említette, hogy ezek a szakképzési centrumok szolgáltatócentrumok is. Mit jelent ez pontosan?
Szeretnénk szakítani azzal, hogy a szakképző iskolák csak a fiatalokat tanítják, csak nekik adnak képzést. Ez így nincs jól. Azt szeretnénk általánossá tenni, ami Nyugat-Európában is működik, hogy az iskolák részt vegyenek a felnőttek oktatásban is, akik szakmát szeretnének tanulni, vagy nyelvet, esetleg informatikai tudásra vagy személyiségfejlesztő tréningekre van szükségük. A szolgáltató szakképzési centrumok lényege az, hogy, ha bemegy hozzájuk egy felnőtt, akkor ültessék le, kínálják meg egy kávéval vagy teával, és beszélgessenek el vele arról, hogy eddig mit dolgozott, milyen tervei vannak a jövőre vonatkozóan. Ezután elmondják neki, hogy a céljaihoz milyen segítséget tud nyújtani a centrum, milyen ingyenes lehetőségei vannak a tanulásra. Ez azért fontos, mert az a tapasztalatunk, hogy ha egy munkanélküli felnőtt ismét elkezd tanulni, és azt nem hagyja abba, előbb-utóbb lesz állása, és meg tudja valósítani a céljait.
Ez a városokban működhet is, de mi a helyzet a legkisebb falvakkal, ahol sok a munkanélküli, és ahová talán el sem jut ez az információ?
Pontosan az a célunk, hogy a kis falvakba eljussunk.
“Azt tervezzük, hogy azokban a falvakban, amelyek egy-egy szakképző iskola körzetében vannak, kihelyezett központokat hozzunk létre”
Ezekbe a központokba meghatározott időpontokban bemehetnek majd az ott élők, és a munkatársaink tájékoztatják őket a lehetőségeikről, s ha összejön egy-egy csoport, akár kihelyezett képzéseket is szervezhetünk nekik. A helyi központokon keresztül a falvakban élőket is be lehetne kapcsolni az országos oktatási vérkeringésbe, meg lehetne adni nekik is a „life long learning” lehetőségét.
Van-e korhatár, vagy bármilyen idős is az ember, kaphat lehetőséget a szakképzési centrumokban?
Az iskolai rendszerű képzéseknél nincs korhatár, egyes uniós programoknál eddig 65 év volt, azonban most ennek a felülvizsgálatát tervezzük, mert a tapasztalatok szerint sok nyugdíjas szeretné képezni magát – akár a mindennapi életben való könnyebb boldogulás, akár nyugdíj melletti munkavégzés céljából –, és a munkaerőpiacnak is szüksége van a munkaképes, nyugdíjas korú szakemberekre is.
Térjünk vissza a gyerekekre, a most nyolcadikos vagy még fiatalabb diákokra. Hogyan népszerűsítik azt, hogy inkább szakmát válasszanak, szakiskolákba, szakgimnáziumokba jelentkezzenek, ne csak gimnáziumban gondolkodjanak?
A mai diákok egészen mások, mint akár a 20-30 évvel ezelőttiek. Másként kell őket megszólítani. Speciális kampányokat kell megtervezni. Olyan csatornákat kell választani, amelyeket ők is használnak. Azt kell megnézni, hogy hogyan kommunikálnak a mai fiatalok, és azokon a felületeken kell hirdetni, hogy szakmát tanulni egyáltalán nem ósdi, hanem inkább trendi dolog, és aki szakmát is tanul, óriási karrierlehetőség előtt áll a mai munkaerőpiacon. Interneten, videómegosztó portálokon, közösségi oldalakon szeretnénk jelen lenni és kampányokat indítani. A szüleiket pedig természetesen inkább a hagyományos kommunikációs fórumokon szólítjuk meg. Neki kell látnunk, mert mindenkinek ez az érdeke.